HAKKIMDA

HAKKIMDA

1969 da İstanbul'da doğdu. Lise eğitimini tamamladıktan sonra 1987 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesine girdi. 1991 yılında mezuniyetini takiben sırasıyla "bankacılık-finansman", ve "Uluslararası İktisat" alanlarında yüksek lisans yaptı. Sonrasında ise Uluslararası Ticaret ve Avrupa Birliği üzerine doktora gerçekleştirdi.

1988 yılından bu yana profesyonel iş yaşantısını sürdüren Çınar, uzun yıllar bir Holding bünyesinde Dış Ticaret yöneticiliği ve üst düzey yöneticilik görevlerini üstlendi. 2001 yılından itibaren ise Ekol Lojistik bünyesinde, özellikle gelişmekte olan Lojistik sektörüne "Dış Ticaret" boyutunun da eklendiği yeni iş modellerine katma değer sağlama misyonunu sürdürdü. 2009 yılı Şubat ayında ise, lojistik sektörüne müteşebbis olarak girdi ve Conmar Denizcilik ve Lojistik A.Ş.'nin kurucu ortakları arasında yer aldı. Çınar, halen bu firmanın Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürütmektedir.

Profesyonel çalışma yaşantısının yanı sıra halen pek çok şirketin Yönetim ve Dış Ticaret alanlarında danışmanlığını yürüten Çınar, yanı sıra İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Dış Ticaret ve Avrupa Birliği, İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü Küresel Lojistik Yüksek Lisans programı, Okan Üniversitesi ve Kültür Üniversiteleri’nde Dış Ticaret bölümlerinde Öğretim Görevliliği görevlerini de sürdürmektedir. Çınar; yaklaşık 15 yıldır içerisinde bulunduğu eğitimcilik sürecinde eğitim sektörüne müteşebbis olarak da girerek; 1995 yılında ARC Eğitim Danışmanlık firmasını kurmuştur. Firmanın kurucu ortağı olan Çınar, Dış Ticaret; İthalat-İhracat, Akreditifler, Devlet Yardımları ve Teşvikler gibi birçok konudaki eğitimleri bizzat vermektedir.

Çınar'ın ayrıca kendisine ait olarak yayımlanmış olan üç de kitabı bulunmaktadır. ARC yayıncılık tarafından çıkartılmış bulunan eserlerinin adları "PRATİK İTHALAT-İHRACAT İŞLEMLERİ", ÖRNEKLERLE YATIRIM VE İHRACAT TEŞVİKLERİ" ve "PRATİK İTHALAT-İHRACAT İŞLEMLERİ VE DIŞ TİCARETTE FİNANSMAN TEKNİKLERİ" olup; halen pek çok üniversite tarafından tavsiye edilen kitaplar arasında bulunmaktadır. Eğitimciliğini pek çok özel kuruluşa verdiği seminerler ile de sürdürmekte olan Çınar'ın eğitim verdiği kuruluşlar arasında, Siemens, Botaş, Tüpraş, Vestel, Petkim, Mavi Jeans, Honda, Koç Sistem, İTKİB, İş Leasing, Good Year, Ülker, Pirelli, Akçansa, T.C.Kalkınma Bankası, Dışbank, Clariant, Temsa, Turkcell, Petrol Ofisi, Koç Sistem, Erdemir, Tofaş, Mobil, ABB Elektrik, Oyak Bank, 3M, Ericson, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Sanayi Odası, General Elektrik, Digitürk, Maersk Denizcilik, İEGEME, İstanbul İhracatçı Birlikleri, Garanti Bankası, Garanti Leasing, Gemport Liman İşletmeleri, İş Leasing, Erenco, Clairant, Omsan Lojistik, Barsan gibi pek çok kuruluş bulunmaktadır.

Birçok sektörel dergi ve yayın organında halen yazarlık görevini de sürdürmekte olan Çınar, evli ve iki çocuk babasıdır.

Oyak Renault- Murat CANDEMİR: Hakan hocamın konuya hâkimiyeti sıcak yaklaşımı bu konuya ilgimi arttırmaya yaradı. Diğer eğitimlere de katılmak dileğiyle!

As Dağıtım - Selin İREN: 48 saate sığdırılmış oldukça verimli bir programdı. Özellikle Hakan hoca bilgi aktarmada çok profesyoneldi.

Türk Henkel - Merve TUNER: Hakan Çınar ile yapılan tüm eğitimlerde çok keyifli ve verimli sonuçlar aldım.

Lucas Elektrik -Gülay TANRIVER: Bu program benim için çok eğitici oldu! Hakan hocaya çok teşekkür ediyorum. (dış ticaretten korkmuyorum artık:) )

Kale Oto- Ayhan AKTAŞ: Hangi eğitim olursa olsun, eğitimin katılımcılar için faydalı ve eğlenceli olmasını sağlayan eğitimci olduğunu bu eğitimde bir kez daha gördüm. Hakan bey'e çok teşekkür ederim.

Sunjüt - Gülşah KOLSUZ: Öncelikle Hakan Hocanın açık anlatımı ve örnekleri konuyu daha iyi kavramamıza neden oldu. Yaptığım işin teorik kısmını daha iyi anladım. Kursun katkıları olduğuna inanıyorum. Her şey için teşekkürler.

Mobil Oil Türk A.Ş - Volkan CÖMERT: Her bakımdan faydalı, öğretici, sahadan örneklerle daha da ilgi çekici ve zevkli hale getirilmiş 6 günlük dış ticaret eğitimi için özellikle Hakan bey'e çok teşekkür ediyorum.

Ogün ACAR: Dış Ticaret/ Mevzuat konularından artık korkmuyorum, Ne yapmam hangi yoldan nasıl gitmem gerektiğini biliyorum. Hakan hoca gibi somut başarılar örneğini görmekten dolayı şanslı hissediyorum. Uzmanlık alanına hakimiyet, bilginin aktarımı konusundaki formasyon ilk kez bu kadar memnuniyet duyuyorum. Bu eğitimle edindiğim kazanımlar yanında (-)ler çok önemsiz.

İsmail Tünay - Turkcell : Konuya hâkimiyet ve anlatım becerisi yüksek bir hocamızdan böyle ağır bir dersi, çok kolaymış gibi öğrenmenin keyfini sürüyorum. Anlatıcının (Hakan hoca) ne kadar önemli olduğuna şahit oldum.

Emel Usta - Barsan Lojistik : Ben tek kelimeyle Hakan Bey'in konuya hâkimiyetine ve işleyiş tarzına hayran kaldım. Tekrar başka bir konudaki seminerine katılmak isterim.

Ayşenur Gözaydın - Turkcell : Hem anlatım şekli, hem de verilen örneklerle bu kadar geniş kapsamlı ve anlaşılması zor bir konu benim açımdan çok akılda kalıcı olmuştur. Yaptığım işte kullanıp uygulayabileceğim birçok konu hakkında bilgi sahibi oldum. Hakan hoca bugüne kadar gördüğüm en iyi hocalardan biriydi. Bu kadar ağır bir konuyu Hakan hoca'dan başka birisinin bu kadar iyi anlatabileceğini sanmıyorum.

Anış PAYDAK - Temsa: Bu kadar teknik konuların bu kadar eğlenceli şekilde anlatılması çok güzel bir sürpriz oldu. Hakan Bey işine çok hakim, iletişimi çok iyi, tebrik ediyorum.

Esran Deveci - Barsan Lojistik : Örnekli ve uygulamalı anlatımı ile konuya hâkim olan, eğlenceli anlatımıyla anlama sorunu yaşatmadığı için Sn. Hakan Bey'e Teşekkür ederim.

Arzu Akçay - Turkcell : Eğiticinin anlatım tarzı mükemmel, işlenen konu mevcut işimde şuan için tam anlamı ile kullanmıyor olmama rağmen Hakan Bey'in anlatım tarzından dolayı kişisel olarak konuya merakım uyandı.